× Полная версия сайта
ua
Про жіноче здоров’я - 3 - svekaterina.ua

Про жіноче здоров’я

18.09.2019

 

Первинним завданням лікаря-гінеколога є зовсім не лікування, а профілактика захворювань, збереження здоров’я жінки. Якщо вірити статистиці, то близько 5-10% захворювань (у тому числі й онкологічних) вперше були виявлені на профілактичних оглядах у гінеколога.

Сьогодні говоримо про жіноче здоров’я з гостею нашої програми — гінекологом Клініки Святої Катерини Тетяною Анатоліївною Пархоменко.

Тетяна Анатоліївна, скажіть, чи можуть жіночі захворювання протікати без симптомів?

Звичайно, значна кількість захворювань тривалий час не мають ніяких клінічних проявів. І тому дуже багато жінок вважають, що якщо вони себе почувають добре та їх нічого не турбує, то огляд у гінекологаабсолютно не потрібен. І можна приходити до лікаря набагато рідше або тоді, коли щось турбує. Але, на жаль, приходити на прийом тоді, коли «припікає», може бути запізно. Тому що дуже багато захворювань, багато змін в організмі жінки відбуваються набагато раніше. Наш організм має величезні резерви і тривалий час сам справляється з ними. Тому довгий час немає ніяких проявів захворювання, жінка вважає себе абсолютно здоровою, а процес вже запустився і розвивається.

Безліч жіночих захворювань тривалий час не мають клінічних проявів, тобто розвиваються і протікають без симптомів.

Тому жінкам бажано зрозуміти, що щорічні огляди у гінеколога необхідні, вони абсолютно безпечні й безболісні, що це не страшно. І коли жінка приходить на огляд до гінеколога і немає ніяких скарг, то в ході розмови під час збору анамнезу, лікар може виявити ті стани організму, які вже є не зовсім фізіологічними і правильними.

І ось в ці моменти лікар може включитися і підказати профілактичні заходи, які загальмують процеси, а якість здоров’я жінки буде набагато кращою. І можна уникнути дискомфорту. Тобто ми можемо значно поліпшити якість життя жінки вже під час прийому, при зборі анамнезу.

Жінка в будь-якому віці має приходити раз на рік до гінеколога?

Ні, не в кожному віці потрібно приходити на прийоми до гінеколога. Жіночий організм і періоди жіночого здоров’я можна розділити на три великі віхи:

  • Підлітковий період — становлення менструальної функції.
  • Репродуктивний або дітородний вік.
  • Вік менопаузи, коли менструальна функція у жінки припиняється.

Молодим дівчаткам, які не живуть статевим життям, за якими спостерігають батьки, і якщо нічого не турбує, то консультація гінеколога не потрібна. Якщо є питання, то мами приводять дівчаток до дитячого гінеколога. Ці фахівці займаються питаннями дитячої гінекології, якщо є необхідність. З 18 років дівчат, жінок приймає дорослий гінеколог. Жінки дітородного і менопаузного періоду повинні відвідувати гінеколога раз на рік. Це планові огляди.

Це мінімум?

Якщо на попередніх оглядах не виявлено ніяких змін, то раз на рік консультації гінеколога достатньо. Але якщо лікар виявляє під час огляду якісь зміни чи порушення за допомогою додаткових досліджень, тоді призначаються додаткові консультації. І спеціально формуються групи диспансерного спостереження для тих жінок, у яких виявлені якісь патології.

Які дослідження проводять гінекологи Клініки Святої Катерини?

У Клініці Святої Катерини звичайні планові огляди містять не тільки бесіду з жінкою, щоб виявити, що її турбує. Проводиться також бактеріальне дослідження піхвового середовища:  мазок на флору, бакпосів.

Бакпосів — це розширене дослідження бактеріальної флори, яке дозволяє встановити, які бактерії є у піхві в цей період, до чого вони чутливі. Це дозволяє призначити більш правильне лікування з урахуванням антибіотикограми, якщо це необхідно.

Дуже важливе дослідження — мазок на цитологію. «Цитокс» латинською — клітина, цитологія — дослідження клітин. Якщо клітини змінюються — стають «атиповими», то згодом це може спричинити рак шийки матки, якщо жінка не буде відвідувати лікаря. У нас проводиться цитологічне дослідження методом ПАП-тесту. Назва, на перший погляд, наводить страх, але насправді утворено від прізвища вченого Папаніколау, який його винайшов. Дослідження таким способом проводяться у всьому світі. Тому з нашими висновками жінка може поїхати в будь-яку країну світу, там класифікація та інтерпретація цього результату буде однаковою. Результати друкуються англійською мовою, а у нас просто додається український варіант.

Це стандартний комплекс досліджень, який необхідний для того, щоб вчасно діагностувати стан здоров’я жінки?

Так, але це ще не все. Є ще одне дослідження, яке називається кольпоскопія. З латині «кольпос» — піхва, «скопос» — огляд. Під час дослідження лікар під мікроскопом оглядає зовнішні статеві органи, піхву і шийку матки — це відбувається відповідно до принципу онконастороженості. Огляд проводиться як додаток до цитологічних мазків.

Що він дає? Звичайний візуальний огляд може не виявити змін слизової. Але огляд за допомогою мікроскопа і проведення проб розчином оцту і люголя дає більше інформації. Опис процедури звучить страшно, але насправді лікар ваткою, попередньо змоченою розчином, обробляє клітини. І якщо на слизовій є хоч якісь зміни, то ці вогнища будуть реагувати. А на підставі цього лікар може прийняти рішення: чи можна цей стан спостерігати або призначити пацієнтці додаткові, більш розширені методи дослідження, які лікувальні заходи застосувати та чи можна це лікувати вагінальними свічками або необхідне оперативне втручання.

Матка й молочні залози — органи-мішені, стан яких залежить від гормонального фону.

Далі лікар приймає рішення, як спостерігати жінку, у якою періодичностю. Але з огляду на, те, що в жіночому організмі всі процеси протікають циклічно і що все залежить від стану гормональної системи, то крім вагінального огляду і взяття мазків, лікар проводить мануальне обстеження. Дивиться матку, придатки, визначає їх розміри, розташування. Але лікар не може побачити, що знаходиться всередині порожнини матки. А ось там у першу чергу і відбуваються ті зміни, які ніхто не побачить, і жінка тривалий час може не відчувати. А враховуючи, що матка і молочні залози — ті органи-мішені, які залежать від гормонального фону, але самі не виділяють гормонів, то вони вимагають підвищеної уваги з боку фахівця.

УЗД органів малого таза та УЗД молочних залоз необхідно проводити кожній жінці.

Тому що пальпаторно ми не завжди можемо виявити ті зміни, які проявляються в цих органах. Циклічні процеси у нашому організмі піддаються впливу факторів зовнішнього середовища. Жінки дуже зайняті, дівчатка завантажені в школах — все це ускладнює життя, викликає стрес. Ці фактори плюс супутні захворювання, прийом медикаментів викликають дисбаланс гормонального фону, який, у свою чергу, призводить до змін у матці та молочних залозах задовго до появи симптомів.

Додаткове проведення УЗД органів малого таза і молочних залоз допомагає акушеру-гінекологу виявити захворювання та призначити профілактичне лікування або консультацію суміжних спеціалістів: мамолога, хірурга-гінеколога, якщо є потреба.

В Клініці Святої Катерини є лікарі різних напрямків. І якщо у гінеколога виникає питання з приводу лікування, то можна звернутися за допомогою до колег.

У нас в Клініці існують як поліклінічні прийоми, де лікарі приймають амбулаторно, так і стаціонарне відділення, в якому працює хірургічна гінекологічна служба. І коли ми виявляємо у жінки з патологію, яка вже не може піддаватися лікуванню в умовах поліклініки і вимагає більш широкого лікування, ми направляємо таких пацієнток на консультацію до оперуючого гінеколога в стаціонар. Ми можемо підготувати жінку, пояснити, що ми виявили, які є наслідки у випадку відсутності лікування захворювання і як можна цю патологію лікувати. А далі хірург під час консультації індивідуально підбирає для пацієнтки метод оперативного лікування.

І все ж профілактика краще, ніж лікування, тим більше оперативне.

Однозначно.

Тим більше, що держава сьогодні, на мій погляд, приділяє багато уваги жіночому здоров’ю, і навіть лікарі-фахівці не здійснюють прийом, якщо у пацієнтки немає висновку гінеколога. Тобто спочатку потрібно відвідати гінеколога, а потім вже  інших фахівців.

І це правильно. Тому що наші жінки іноді вважають, якщо все добре і нічого не турбує, а «я просто кашляю», то не треба йти до гінеколога, чи, якщо у жінки низький гемоглобін, то вона просто захворіла. Але вона не замислюється, що такий же низький гемоглобін може бути у неї через дуже рясні місячні. А вони можуть виникати тому, що у неї міома, яка «кровить» під час менструації довше і рясніше за допустимі норми.

Це можуть бути поліпи порожнини матки або шийки матки, які ніяк не відчуваються, а проявляються рясними кровотечами. Тобто велика втрата крові буде призводити до анемії. А лікар-терапевт може весь час лікувати анемію. Однак, не прибравши причину, ми не отримаємо результат. Тому спасибі їм велике за те, що вони допомагають нам профілактично обстежувати жінок.

Інші новини

Зателефонувати