× Повна версія сайту
ua
Болить серце! Стенокардія? - 3 - svekaterina.ua

Болить серце! Стенокардія?

29.10.2019

Лікар-кардіолог, завідувач Центром кардіології Клініки Святої Катерини Вадим Азізов розповідає про небезпеку стенокардії та методах лікування цього захворювання.

Відчуваєш біль — обов’язково звернись до лікаря! Як часто ми пропускаємо повз вуха цю мудру пораду. Однак бувають ситуації, коли ігнорувати сигнали організму смертельно небезпечно. Наприклад, дискомфорт і відчуття болю в серці. Тут без допомоги фахівця не обійтися. І чим раніше ви звернетеся, тим краще. Коли серцю потрібна допомога — зволікати не можна. Стенокардія — одне з найпоширеніших захворювань у світі.

Стенокардія: чому виникає та як її розпізнати?

Стенокардія або грудна жаба, з латинської — «ангіна пекторіс» (angina pectoris) є попередником інфаркту. Відбувається звуження судин серця, яке більшість пацієнтів відчувають як здавленість, що пече та стискає у грудях. Сьогодні це одна з основних причин смерті людей білої раси. Стенокардія є застережним дзвінком про те, що з серцем не все добре.

Стенокардія переважно вважається хворобою людей віком  50+. Лікарі часто кажуть, що біль від пупа до кінчика носа у людини старше 40 років свідчить про проблеми з серцем. До факторів ризику розвитку стенокардії належать: куріння, цукровий діабет, високий артеріальний тиск, стреси.

Здебільшого, причина стенокардії — звуження судин серця через атеросклероз. Атеросклероз — це відкладення холестеринових бляшок у просвіті артерій, через які повинна проходити кров, «приносячи» з собою кисень до серцевого м’яза.

Атеросклеротичні бляшки звужують просвіти судини і створюють перешкоди для нормального руху крові. Коли звуження досягає критичного значення (80-90%), то при ходьбі або підйомі по сходах людина відчуває труднощі. При будь-якому підвищеному фізичному навантаженні починає тиснути за грудиною, тому хворому потрібно зупинитися, постояти кілька хвилин, перевести подих.

Після нападу людина знову відчуває себе цілком здоровою. Це симптоми типового нападу стенокардії, який розвивається під час підвищених фізичних навантажень: ходьби, прискорення темпу, підйому по сходах. Рідко, але буває так, що стенокардія виникає у спокійному стані. Однак, це вже свідчить про критичне звуження судин — до 99%. Фактично це вже передінфарктний стан.

Типовий приступ стенокардії виникає при швидкій ходьбі або підйомі по сходах. Людина при цьому відчуває здавлювання, пекучий біль у грудях, який віддає в ліву руку, нижню щелепу або в спину. У стані спокою, як правило, біль проходить. Якщо такі симптоми з’явилися, зверніться за консультацією до лікаря-кардіолога.   

Допомога при стенокардії 

Стенокардія — це тривожний стан, який говорить людині про те, що кровоносні судини серця забиті, і прохідність серйозно порушена. У такій ситуації потрібно діяти негайно. Інфаркт міокарда —  кінцева точка стенокардії. Іноді відбувається й без цього «дзвіночка». Вчора був здоровий, сьогодні «вдарило» — і людина потрапляє в реанімацію.

А стенокардія — це попередження. Людина отримує шанс ще щось змінити, звернутися до фахівця, який зможе виправити цю ситуацію.

Важливо встановити точний діагноз, адже нерідко біль, подібний стенокардії, виникає при остеохондрозі, грижі стравохідного отвору або важкому бронхіті.

Діагностика стенокардії: можливості Клініки Святої Катерини 

Лікарі Клініки Святої Катерини проводять всі види досліджень для діагностики стану коронарних судин та роботи серця. Можна зробити кардіограму спокою, провести ультразвукове дослідження серця, виконати електрокардіограму з навантаженням та забезпечити добовий моніторинг — запис електрокардіограми протягом 24 годин. В Клініці Святої Катерини також проводиться процедура коронарографії, яка зараз є «золотим стандартом» діагностики судин серця.

Сучасні методи лікування стенокардії 

Існує дві стратегії лікування стенокардії: терапевтична й хірургічна. Хірургічна, теж ділиться на малоінвазивну та відкриту хірургію. Легка стенокардія (невисокого функціонального класу) піддається лікуванню медикаментами. Дія препаратів спрямована на розрідження крові, розширення судин, зниження тиску і холестерину. Стенокардія, яка пов’язана з критичним звуженням судин (високого функціонального класу), вимагає більш серйозного втручання.

Зараз для лікування стенокардії активно застосовується малоінвазивний метод — черезшкірна коронарна ангіопластика. Через невеликий прокол на шкірі в області зап’ястя здійснюється вхід в закупорені судини серця. За допомогою тонкого провідника в місці звуження встановлюється стент, який виконує функцію каркасу. Стент підтримує стінки судини, забезпечуючи нормальний прохід крові артеріями. Таким чином, вдається позбавити пацієнта від симптомів стенокардії та пов’язаних з нею загроз.

Профілактика стенокардії 

Правила збереження здоров’я серця і профілактики стенокардії прості:

 

  •       Регулярно з 40 років проводити контроль рівня холестерину та цукру в крові.
  •       Позбутися від шкідливих звичок, насамперед – куріння.
  •       Боротьба з надмірною вагою.
  •       Постійні динамічні фізичні навантаження.
  •       Раз на рік робити електрокардіограму з навантаженням. Цей метод дуже точно показує  появу можливих проблем з серцем протягом найближчого року .

Інші новини

Зателефонувати