× Полная версия сайта
ua
Захворювання серця та судин. Сучасні стандарти в лікуванні - 3 - svekaterina.ua

Захворювання серця та судин. Сучасні стандарти в лікуванні

06.08.2019

Сучасна кардіологія володіє унікальними методами діагностики і лікування серцево-судинних захворювань. Ендоваскулярні методики допомагають на ранніх стадіях виявити проблеми в кровоносних судинах. Ці методи не вимагають наркозу і розрізів, більш безпечні для пацієнта і дозволяють обходитися без тривалої реабілітації. З їх допомогою лікують такі захворювання як інфаркт міокарду, стенокардію, ішемічну хворобу серця.

Про сучасні стандарти кардіологічної допомоги розповідає завідувач Клінікою ендоваскулярної хірургії — Артем Олександрович Говоров.


Артеме Олександровичу, захворювання серцево-судинної системи у всьому світі є найпоширенішими і небезпечними — на них припадає більше 30% всіх смертельних випадків у світі. Що може протиставити сучасна медицина невтішній статистиці?

Це правда, захворювання серця і судин вже багато років залишаються на першому місці серед причин смертності населення Землі. І кардіологія розвивається, потреба в лікуванні стимулюють розвиток медицини. За останні 20-30 років кардіологія дуже сильно змінилася. Якщо ще на початку 21 століття в Україні кардіологія була обмежена старими стандартами і старими методами лікування, то зараз ми можемо працювати вже на рівні європейських країн.

Сучасна кардіологія складається з 3 основних компонентів: по-перше, діагностика: інвазивна та неінвазивна — на базі поліклініки або в стаціонарі; по-друге, медикаментозне лікування: воно було, є і буде основою, базисом допомоги при кардіологічних захворюваннях, тому що ніякі хірургічні втручання не замінять медикаментозні методи лікування. І по-третє, хірургічні — ендоваскулярні або відкриті операції, які виконуються для того, щоб принципово полегшити життя пацієнтів і поліпшити їх прогноз. Тому що, якщо судини серця забиваються холестерином і утворюються значні звуження, то ця механічна затримка кровообігу може бути усунена за допомогою механічних методів. Від ліків або сама по собі проблема не зникне. Звуження можна розширити або ендоваскулярно —через судину, або обійти шунтом, як роблять хірурги при відкритих операціях.

Клініка ендоваскулярної хірургії — це підрозділ Клініки Святої Катерини?

Так, цей підрозділ з’явився першим, працює з самого заснування Клініки. Навколо цього підрозділу і сформувалася Клініка Святої Катерини у своєму сучасному вигляді.

Статистика стверджує, що в Україні набагато більше відсоток смертей, викликаних захворюванням серця. Якщо у всьому світі — близько 30%, то в нашій країні говорять про 60% і більше. Чи існує можливість попередити захворювання?

Тут я дозволю собі не погодитися. В Україні і від ДТП гине більше людей, ніж в Європі. І від онкології вмирають набагато більше, ніж за кордоном. Кардіологія якраз навпаки — одна з передових ланок медицини, де ми потроху наближаємося до європейських показників. І це не тільки завдяки розвитку високих технологій — стентуванню

і шунтуванню судин серця.

На поліпшення статистики впливає правильне медикаментозне лікування лікарями первинної ланки, сімейними лікарями, кардіологами амбулаторної ланки. Вони почали діагностувати і лікувати пацієнтів відповідно до міжнародних стандартів — і це впливає на статистику. Я згадую, кілька років тому дуже багато критики і суперечок було на адресу державної програми «Доступні ліки». В її рамках кардіологи і експерти їздили у різні райони України і навчали лікарів на місцях лікувати пацієнтів у відповідності зі стандартами, пояснювали, які ліки необхідно призначати, строго дотримуючись стандартам. І цей підхід приніс свої плоди.

Зараз ми бачимо, що всі пацієнти, які до нас надходять, на первинній ланці отримують правильне лікування. Клініка Святої Катерини давно працює за цими стандартами. І зараз ситуація вирівнюється і в міських поліклініках, і в районах області. Широке поширення правильних підходів в лікуванні захворювань серцево-судинної системи впливає на рівень захворюваності і смертності, покращує показники загальної статистики.

Якщо я правильно зрозуміла, то серед методів діагностики ви назвали коронарографію?

Цей сучасний метод є «золотим стандартом» діагностики ішемічної хвороби серця. Ми впроваджуємо його вже 16 років. Колись ми були першими в Одесі, і зараз продовжуємо цим займатися. Коронарографія дозволяє побачити просвіт коронарних артерій (коронарні артерії — судини, які постачають кров до серцевого м’яза).

Якщо в цих судинах відкладається на стінках холестерин (розвиваються так звані «атеросклеротичні бляшки»), то просвіт артерії звужується. І в цьому вузькому місці може опинитися тромб, який закупорить артерію. В результаті кровотік зупиняється і розвивається інфаркт. Коронарографія дозволяє попередити розвиток інфаркту або, якщо інфаркт уже стався, дозволяє надати швидку допомогу пацієнтові.

Кому показано проведення коронарографії, і які можливості, крім діагностичних, має ця методика?

Коронарографія — це діагностична методика, яка показана пацієнтам з ішемічною хворобою серця. Це може бути як планова, так і ургентна ситуація. Зазвичай кардіологи у поліклініці та сімейні лікарі відбирають хворих на планову коронарографію. Якщо ви звернетеся до них, вони призначать діагностичні дослідження: кардіографію, тести з навантаженням, УЗД серця.

У разі, якщо результати цих обстежень будуть підозрілими, лікарі направляють пацієнта на коронарографію. Так виглядає планова ситуація. А ургентна ситуація — це гострий коронарний синдром, інфаркт міокарду. В цьому випадку пацієнта доставляє швидка допомога. Ми проводимо коронарографію таким пацієнтам цілодобово, в режимі 24/7 за життєвими показниками.

Коронарографія проводиться не заради цікавості. Вона дозволяє здійснювати подальші лікувальні дії. Якщо лікар визначає звуження або закриття коронарної артерії, то в деяких випадках можна виправити ситуацію за допомогою стентування. Стент — це металевий каркас, який вводиться через провідну трубку, вставлену в артерію руки або ноги. Стент проводиться до коронарної  судини і там розправляється. Таке втручання має свої плюси, тому що не вимагає розрізів і наркозу. І дозволяє пацієнта швидко виписати зі стаціонару і повернути до нормального життя. Однак є випадки, коли стентування неможливо технічно чи не зможе допомогти пацієнтові в повному обсязі. І тоді таким пацієнтам потрібно хірургічне втручання — аортокоронарне шунтування, то, що роблять кардіохірурги. Це відкрита операція, яка теж вже стала рутинною.

Незабаром і в Клініці Святої Катерини можна буде проводити шунтування. У нас для цього вже практично все готово. Шунтування — більш складна операція, ніж стентування. Для її проведення потрібні розрізи, наркоз. Однак вона не є ексклюзивом, це  звичайна, рутинна операція, яку хірурги проводять щодня. Вона стала частиною нашого повсякденного життя.

Спробуємо підвести підсумки. Які інструменти є в арсеналі сучасної медицини для допомоги людям із проблемами серця і судин, та що з цього може запропонувати Багатопрофільна Клініка Святої Катерини на Маршала Малиновського, 61 Г?

Як я вже говорив, основні напрямки кардіологічної допомоги— діагностика, медикаментозне і хірургічне лікування.

Діагностика представлена ​​в нашій Клініці практично всіма методами. Можна отримати необхідні призначення кардіолога і в багатопрофільній Поліклініці № 1, і в лікарні Святої Катерини.

Наші фахівці виконують кардіограму, проби з навантаженнями (стрес-тест, який показує, чи вистачає серце кровопостачання при навантаженні), ехокардіоскопію, черезстравохідну екокардіоскопію, коронарографію. Медикаментозне та ендоваскулярне лікування в нашій клініці також знаходяться на досить високому рівні. І ще один напрямок, те, над чим ми зараз працюємо, — кардіохірургічні втручання. У найближчому майбутньому зможемо заявити і про цю частину нашої роботи.

Інші новини

Зателефонувати