× Полная версия сайта
ua
Підступна гіпертонія - 3 - svekaterina.ua

Підступна гіпертонія

29.08.2019

Гіпертонія — поширене та підступне захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, підвищений кров’яний тиск мають більше 1 мільярда людей у ​​світі.

Хвороба небезпечна своїми наслідками — вона призводить до інфарктів та інсультів. Серед основних причин гіпертонії: сидячий малорухомий спосіб життя, гормональні порушення, підвищений холестерин, спадковість. Чи можна контролювати гіпертонію та що робити для профілактики захворювання розповідає лікар-кардіолог, фахівець з ультразвукової діагностики Клініки Святої Катерини — Тетяна Беспалова.

Тетяно Олександрівно, тиск у людини може підніматися і знижуватися протягом дня багато разів. З якого моменту зміна тиску набуває характеру хвороби?

Звичайно, тиск змінюється протягом дня. Коли ми говоримо про гіпертонію, ми повинні обов’язково бути впевнені, що тиск вимірявся у стані спокою. Тому що під час навантаження  емоційного або фізичного, тиск підвищується. І воно зазвичай вище, ніж ті цифри, про які всі чули — 120/80 мм рт. ст. Так ось перший обов’язковий пункт: тиск має вимірюватися у стані спокою. Нормальний тиск — 120/80 (іноді 130/85). Починаючи з цифр 140/90 — це вважається гіпертонією. Але це ні в якому разі не одноразове вимірювання, тому що протягом дня тиск багато разів змінюється. Кожного дня тиск може змінюватися в залежності від того, яке навантаження на організм у різні дні відбувається.

Стійке підвищення тиску до 140/90 і вище — це вже гіпертонічна хвороба.

А коли потрібно вимірювати тиск – днем, ввечері?

Зазвичай вимірюється декілька разів на день. Якщо ми ставимо перед собою завдання все-таки з’ясувати, який у нас тиск, то одного виміру недостатньо. Потрібно заміряти обов’язково вранці та ввечері. Причому вранці тиск ми міряємо до навантаження. А ввечері, вже після основного дня, приблизно о 5-6 годині вечора. Все залежить від навантаження та від робочого графіку людини.

Протягом дня, якщо виходить, можна виміряти ще кілька разів. Аби зрозуміти, що тиск постійно підвищений, зазвичай нам вистачає два тижні вимірів. Протягом цих двох тижнів виміряємо тиск 2-3-5 раз на день. За підсумком цього ми визначаємо: яка амплітуда коливань тиску, який середній тиск, чи піднімається тиск до 140 іноді, або майже завжди 140, чи тільки зрідка опускається до 120. Щоб не помилитися, потрібно виміряти тиск багато разів. Хоча є ще один варіант — так званий добовий моніторинг артеріального тиску.

Можна встановити апарат добового моніторингу, він буде заміряти тиск щопівгодини протягом дня і кожну годину протягом ночі. І тоді за добу картина більш-менш нам буде ясна.

Які фізіологічні зміни в організмі відбуваються за підвищенням тиску та які стадії проходить гіпертонія в своєму розвитку?

Коли починає підніматися артеріальний тиск, в першу чергу реагують ті органи, які, створюють цей тиск — серце і судини. Від висоти артеріального тиску, в першу чергу,  страждає судинна стінка. Вона починає захищатися — ущільнюється. При цьому гірше реагує на різні імпульси, що розширюють судину. З часом (це відбувається дуже повільно, але обов’язково відбувається!) судинна стінка починає гірше виконувати свою функцію. Вона гірше регулює обсяг кровотоку в певних органах. За рахунок потовщення і зміни цієї стінки відбувається, наприклад, більш швидкий розвиток атеросклерозу при підвищеному холестерині. Тому що стінка більше пошкоджується.

Обов’язково реагує серце. Серце —це насос, який повинен качати кров в судини, в яких  має бути тиск 120/80. І якщо в цих судинах тиск більше, то навантаження на серце збільшується. Серцевий м’яз починає накачувати, набирає силу, для того щоб перемогти цей тиск і ефективно виконувати функцію кровообігу. До якогось часу це добре — так компенсується навантаження.  Але коли процес переходить певні межі, розвивається гіпертрофія лівого шлуночка. Він стає більш масивним, ніж треба. Йому потрібно більше харчування, йому важче розслабитися. І цей лівий шлуночок з часом змінюється — виникає так зване «гіпертонічне серце», яке збільшує ризик серцевих захворювань: ішемічної хвороби серця, аритмій і т.д.

Крім того, завжди відчувається зменшення обсягу кровотоку у мозок. Мозок дуже важливий орган і надто чутливий до дефіциту кисню. Разом зі змінами стану судин, зменшуються обсяги кровонаповнення у мозок через гіпертонічну хворобу. Функції мозку можуть потроху погіршуватися. Повільно поступово, іноді майже непомітно, але з часом помітно завжди — і це все трансформується в гіпертензивну енцефалопатію. І звичайно, нирки. Відбувається те ж саме: гіпертонія поступово може призводити до зниження функції нирок і навіть іноді до важкої ниркової недостатності.

При гіпертонії пошкоджуються органи-мішені: серце, мозок, нирки, судини.

Як людина відчуває підвищення тиску? Можете назвати симптоми гіпертонії?

Найчастіше— це головний біль в області потилиці або важкість у шиї. Деякі описують це так: «така важка шия, як ніби втомився, як ніби носив щось на шиї». Ось ця важкість в потилиці та шиї дуже часто розвивається  за підвищеного  артеріального тиску. Іноді буває розлитий головний біль. Біль в очах, відчуття, ніби важко відкрити очі, змінюється різкість зору, стає важко дивитися. Тобто симптоми, навіть за невеликого дефіциту кровотоку в головному мозку проявляються таким чином. Часто турбує дискомфорт в області серця.

Це не завжди біль, але часто важкість. Тому що навантаження на серце збільшується, воно працює інтенсивніше, воно страждає і таким чином показує, що тиск підвищується.

Бувають люди, у яких червоніє обличчя, коли піднімається тиск. Червоніють очі, наливаються судини очей. Не обов’язково крововилив, але виникає відчуття, неначе навантаження є в очах. В принципі це основні симптоми, тому що виникають далі симптоми, які вже поєднуються з ураженням органів-мішеней.

Які методи діагностики гіпертонії існують? Якщо тиск за 140 і більше двох тижнів, то вже потрібно йти до лікаря і діагностувати, що відбувається?

Основа діагностики гіпертонії — це, по суті, заміри тиску. Завдяки тому, що у нас є тонометри у вільному доступі, їх можна купити в будь-якій аптеці. Більшість людей мають можливість стежити за своїм артеріальним тиском і самостійно виявити гіпертонію. Це найперший крок, з якого починається шлях до лікування. А далі потрібно визначити, наскільки відбулися зміни в навантажених органах. Потрібно виконати електрокардіограму, УЗД серця.

Обов’язково здати аналіз крові: потрібно не забувати про те, що не завжди гіпертонія  це справжня гіпертонічна хвороба. Вона іноді вторинна та високий тиск є реакцією організму на зміни в інших органах. Припустимо, таке може бути при запаленні в нирках. Гострий або хронічний пієлонефрит може призводити до підвищення тиску. І це ще не є істинною гіпертонією, і не потрібно довічного лікування. Можна вилікувати нирки, і цей рефлекс пройде. Підвищується тиск при порушеннях ендокринної системи, коли є проблема в щитовидній залозі.

При атеросклерозі судин, через вроджені дефектів і вікові зміни також виникає гіпертонія. Це, так звана, вторинна артеріальна гіпертензія. Її потрібно виявляти. Тому що, таким чином, можна ефективніше вилікувати цю гіпертонію, позбувшись причини підвищення тиску. Тому, коли ми досліджуємо людину з гіпертонією, обов’язково перевіряємо стан і функції  її нирок — це аналіз крові, стан гормональної системи. Зокрема, перевіряємо функцію щитовидної залози, проводимо УЗД нирок та УЗД щитовидної залози.

Зазвичай достатньо самостійного вимірювання тиску. Аби отримати розширену інформацію щодо показників тиску, то призначаємо добовий  моніторинг тиску. Тому що існує ще один вид гіпертонії (багато хто його знає), це синдром білого халата. Коли людина приходить на медогляд, заходить до лікаря — і підсвідомо тиск піднімається, пульс частішає. І лікар, вимірявши цей тиск і побачивши 140 або 150, може подумати, що людина вже гіпертонік. А коли людина виходить з кабінету та вимірює тиск, у неї абсолютно ідеальні показники.

У Клініці Святої Катерини кардіологи, які ведуть прийом, можуть робити самостійно і кардіограму, і УЗД серця, що істотно скорочує час до постановки діагнозу і призначення ефективного лікування. У перший же прийом людина розуміє, що відбувається з її організмом.   

Як можна контролювати гіпертонію?

Все залежить від того, на якій стадії знаходиться гіпертонічна хвороба і чи є реакція органів-мішеней. Якщо це періодичні підвищення артеріального тиску, при цьому немає ніякої реакції ні серця, ні судин, ні нирок, ні мозку, немає необхідності в щоденному ретельному прийомі препаратів. І це потрібно з’ясувати на початку обстеження людини.

Якщо все-таки є ознаки ураження органів-мішеней, або є супутні захворювання, наприклад, цукровий діабет, який ускладнює перебіг гіпертонії в декілька разів, тоді необхідно контролювати артеріальний тиск прийомом препаратів для профілактики. Це працює за принципом: не допустити коливання, підвищення тиск, утримати в нормальному діапазоні, щоб не було реакції судин і серця.

Краще в цьому випадку не займатися самолікуванням. Багато хто має родичів, друзів або сусідів-гіпертоніків, які приймають якісь препарати. І дійсно є якась частина препаратів, які рекомендовані майже всім. Але кожний препарат має побічні дії. І якщо, припустимо, людині з високим тиском і з низьким пульсом призначать один препарат, то людині з високим тиском і з високим пульсом цей препарат протипоказаний. Тому що він змінить його пульс і може викликати аритмію. Пацієнтам з цукровим діабетом призначать третій препарат, а з аритмією — четвертий.

Лікар лікує не гіпертонію і абстрактні цифри. Ми лікуємо людину з цією проблемою. Кожна людина індивідуальна. Тому підбирати лікування потрібно для кожного конкретного випадку.     

Що робити для профілактики такого захворювання як гіпертонія?

Насправді для профілактики гіпертонії потрібно зробити головне — вести правильний спосіб життя. Лікарі це називають «модифікацією способу життя». Сюди включені елементарні (в описі, але не завжди у виконанні) способи:

  • правильне харчування. Якщо ми їмо багато солоного і жирного, переїдаємо,  є надмірна вага та порушення вуглеводно-жирового обміну; надмірне споживання солі, яка затримує рідину в організмі, то підвищення тиску не змусить себе довго чекати. Дуже важливо їсти правильну їжу, не перевантажувати себе сіллю і продуктами, які містять в собі холестерин. Судини мають працювати добре.
  • фізичне навантаження. Тут потрібно бути дуже акуратним, тому що можна «добігти» до інфаркту, а не від інфаркту. Потрібне раціональне фізичне навантаження. Це щоденні прогулянки.  Ноги —великий масив м’язів. Коли ці м’язи ритмічні, довго працюють, без надмірних навантажень, то значно поліпшується кровообіг. Це допомагає серцю, це тренує серцевий м’яз та судини. Підійдуть кардіотренування. Біг, їзда на велосипеді, плавання або тренажери (але тільки без піднімання великої ваги). Тому що підйом вантажів діє протилежно: піднімаючи надмірну вагу, ми піднімаємо собі артеріальний тиск. Також варто уникати вправ з нахилом голови вниз. При цьому збільшується приплив крові до голови. Деякі люди це переносять нормально, але у багатьох від цього підвищується тиск. Також погано організм сприймає вібрацію. Колись модними були вібротренажери, і вони дуже часто викликали гіпертонічний криз.  Потрібно враховувати, що є професії, які пов’язані з вібрацією, припустимо, ті ж водії. Вібрація в машині може збільшувати ризик гіпертонії.

Отже, вібраційні тренажери, підйом вантажів і нахили голови варто уникати. А в іншому фізичні навантаження —на користь не тільки гіпертонікам . У людей з хворобами серця завдяки кардіотренуванням  зменшується артеріальний тиск.

 

Інші новини

Зателефонувати