× Полная версия сайта
ua

Що таке холецистит?

Що таке холецистит?

Коли відбувається запалення жовчного міхура, лікарі ставлять діагноз «холецистит». Запальну реакцію можуть викликати різні види бактерій, грибкові мікроорганізми, віруси і навіть глисти.

Майже в 95% випадків холецистит пов’язаний з наявністю каменів у жовчному міхурі. У цьому випадку мова йде про калькульозний холецистит.

Набагато рідше зустрічається безкам’яний холецистит. Це, наприклад, ферментативний холецистит, який викликаний потраплянням ферментів підшлункової залози в жовчний міхур. Приблизно 1 з 100 проявів холециститу обумовлений також пухлинами жовчного міхура.

Що провокує запалення слизової і стінок жовчного міхура?

Запалення слизової й стінок жовчного міхура провокує механічне перекриття жовчної протоки і застій жовчі всередині органу. В цьому випадку інфекція швидко поширюється по всіх тканинах.

Гострий холецистит нерідко призводить до гнійного запалення в жовчному міхурі — абсцесу, сприяє утворенню виразок, небезпечний розвитком некрозу й перфорацією стінок жовчного міхура.

Існує також уповільнена форма запалення жовчного міхура — хронічний холецистит.

Симптоми холециститу

На початковій стадії гострого холециститу з’являється тупий розлитий біль в животі й відчуття гіркоти у роті. У міру розвитку захворювання симптоматика розширюється:

 • больовий синдром і відчуття тяжкості локалізується в зоні правого підребер’я;
 • виникає нудота;
 • блювота;
 • лихоманка;
 • температура від субфебрильної швидко піднімається і стабільно тримається на позначці 39°C

Легке постукування по ребрах викликає болісні відчуття у пацієнта. Якщо холодна грілка, прикладена до больового місця не допомагає, то терміново викликайте швидку допомогу.

Іноді симптоми можуть бути виражені слабше, тому хворі не поспішають звертатися по допомогу до фахівців. Більш того, в якийсь момент больовий синдром на деякий час може взагалі зникнути.

Однак таке уявне полегшення може бути пов’язане з розривом стінки жовчного міхура. При цьому гнійний вміст потрапляє в черевну порожнину, а це загрожує перитонітом.

Запис на консультацію

Холецистит: хто у групі ризику

Переважно холецистит зустрічається у дорослих, хоча зараз вже нерідко спостерігається і у дітей. Холециститом в гострій формі жінки хворіють майже у два рази частіше, ніж чоловіки.

Підвищує ризик хвороби часта вагітність і пологи. Через гормональну перебудову в період виношування дитини змінюється склад жовчі і підвищується ймовірність відкладення каменів і жовчнокам’яної хвороби.

Гладкі люди, що хворіють на цукровий діабет та інші ендокринні розлади, також більше за інших схильні до появи цього захворювання.

Запальні процеси в жовчному міхурі провокують такі чинники сучасної цивілізації, як:

 • систематичний стрес;
 • невротичні розлади;
 • знижений імунітет.

Вони викликають порушення мікрофлори кишківника, сприяють розвитку хвороботворних мікроорганізмів, впливають на тонус і моторику жовчного міхура.

Гострий холецистит може виникнути після вживання неякісних або зіпсованих продуктів. А також через поширені помилки в способі життя:

 • нерегулярне вживання їжі;
 • переїдання;
 • часті дієти;
 • низька рухова активність.

Іноді зустрічаються анатомічні особливості будови жовчної системи, які можуть привести до порушення відтоку жовчі і, як наслідок, до запалення жовчного міхура.

Діагностика холециститу

При виникненні болю у правому боці, нудоти і блювоти найбільш швидкий і ефективний метод діагностики —  ультразвукове дослідження жовчного міхура і жовчних проток.

УЗД обстеження дозволить відрізнити холецистит від інших запальних захворювань черевної порожнини. З високою точністю УЗД дозволяє також визначити наявність каменів та їхні розміри.

У Клініці Святої Катерини пацієнтам доступний також найсучасніший метод обстеження жовчної системи — магнітно-резонансна холангіографія. Це інформаційний та безпечний метод без променевого навантаження на організм.

МР-холангіографія призначається додатково до базових досліджень, дозволяє отримати повну картину стану жовчного міхура і протокової системи. З її допомогою можна виявити дрібні патологічні зміни в жовчному міхурі.

Лікування холециститу

Хронічний безкам’яний (некалькульозний) холецистит лікують за допомогою дієтичного харчування й прийому лікарських препаратів.

Пацієнту рекомендується дробове харчування, малими порціями. Виключаються смажені, солоні, гострі, важкі страви, алкогольні і газовані напої. Головна мета – налагодити спокійне, якісне травлення.

Регулюється питний режим: не менше 1,5-2 л води на день. Для балансу раціон підкріплюється також прийомом вітамінів групи В.

При загостренні хвороби, що супроводжується сильним больовим синдромом, призначаються препарати-спазмолітики й проводиться антибіотикотерапія, а також призначаються седативні препарати.

Якщо запальний процес викликаний застоєм жовчі, то виконується лікування жовчогінними засобами і ферментними препаратами.

Якщо консервативне лікування не приносить результату і хворий страждає від частих запалень, то показане оперативне втручання. Це допоможе уникнути ускладнень холециститу. Найбільш ймовірні серед них:

 • панкреатит — пошкодження підшлункової залози;
 • порушення функцій печінки і навіть перитоніт при порушенні цілісності стінки жовчного міхура.

Запис на консультацію

Хірургічне лікування холециститу

Холецистектомія — видалення жовчного міхура є оптимальним методом лікування при наявності каменів у жовчному міхурі.

Калькульозний холециститзапалення жовчного міхура, яке пов’язане з перекриттям жовчної протоки каменем, зустрічається у 9 з 10 пацієнтів. На даний час операція проводиться малотравматичним способом з використанням лапароскопії.

Підготовка до операції

Операція не вимагає спеціальної підготовки. Вам необхідно записатися на консультацію до хірурга. Він проведе огляд і прийме рішення, чи потрібна додаткова діагностика. Малоінвазивна хірургія дозволяє скоротити час перебування пацієнта в лікарні до двох днів.

Перебування і оперативне лікування в стаціонарі Клініки Святої Катерини включає все необхідне:

забезпечення медикаментами;

спостереження лікаря;

консультації суміжних фахівців;

лабораторні дослідження;

забезпечення засобами гігієни;

постільна білизна і лікарняний одяг;

чотириразове харчування.

Повну інформацію щодо умов проведення операції з видалення жовчного міхура читайте тут.

Необхідно ефективне лікування холециститу в Одесі в Центрі хірургії? Запишіться на прийом до лікаря-гастроентеролога в Клініці Святої Катерини: +38 (048) 705-1033, 728-7000.

Відгуки про лікування в Клініці Святої Катерини

Залишити відгук

Обязательное поле

Досягнення та нагороди

Що таке холецистит? - 3 - svekaterina.ua
Вища акредитаційна категорія
Клініка Святої Катерини акредитована вищою категорією. Система менеджменту якості ISO 9001: 2008 (ДСТУ 9001: 2009)
Що таке холецистит? - 4 - svekaterina.ua
№ 1 в реєстрі інтервенційної кардіології
Перший і єдиний всеукраїнський реєстр за даними діагностики і надання допомоги при гострому інфаркті міокарда
Що таке холецистит? - 5 - svekaterina.ua
Надійний медичний партнер
Забезпечення медичної безпеки наймасштабніших масових заходів і проектів нашого міста.
Що таке холецистит? - 6 - svekaterina.ua
Лідер в сфері медичних послуг
За вагомий внесок у розвиток медичних послуг, професіоналізм, самовіддачу персоналу - Клініка відзначена рейтингом «Народне визнання» в номінації «Лідер у сфері медичних послуг 2015/2016/2017».
Зателефонувати