× Полная версия сайта
ua

Лікування жовчнокам’яної хвороби

Що таке жовчнокам’яна хвороба?

Утворення твердих відкладень в порожнині жовчного міхура носить назву «жовчнокам’яна хвороба».

Звідки беруться камені в жовчному?

Жовч безперервно виробляється в печінці. Жовчовивідними шляхами протягом доби з печінки виходить до півтора літра жовчі.

Що таке жовчний міхур?

Жовчний міхур — це невеликий порожнистий орган до 10 см завдовжки, який знаходиться поруч з печінкою. Він не виробляє жовч, а є тимчасовим накопичувачем невеликого обсягу жовчі. Жовч печінкова і міхурова відрізняються за складом. У жовчному міхурі жовч згущується і концентрується, з світло-жовтої рідини перетворюється в темну, тягучу масу, схожу на згущене молоко.

Під час їжі з жовчного міхура жовч потрапляє до 12-палої кишки і бере активну участь в травленні: допомагає перетравлюватися і всмоктуватися жирам, білкам і вуглеводів. Зміна з будь-яких причин хімічного складу жовчі призводить до виникнення каменів. Схильність жовчі утворювати камені в медицині називається — літогенність жовчі.

Причини збільшення рівня літогенності жовчі:

  • порушення обміну речовин в організмі
  • застій жовчі
  • запальні процеси в жовчному міхурі

Основні симптоми жовчнокам’яної хвороби

Наявність каменів в жовчному міхурі довгий час може не мати симптомів. Симптоми проявляються, коли відбувається закупорка проток жовчними каменями і порушується проходження жовчі. При цьому виникає відчуття присмаку гіркоти у роті, слабкість, лихоманка, підвищення тиску, жовчна колька — біль у боці з правого боку, розлад травлення, здуття живота. При появі цих симптомів — важливо негайно звернутися до лікаря-гастроентеролога і зробити УЗД черевної порожнини для уточнення діагнозу.

Але не завжди гострий напад починається з болю в правому підребер’ї. За статистикою, половина хворих на жовчнокам’яну хворобу під час загострення відчувають біль в серці — це так званий холецистокардіальний синдром. Нервові закінчення розташовані в тілі таким чином, що спазми в жовчному міхурі викликають спазм коронарних судин — і виникають больові відчуття в серці, такі ж, як при стенокардії.

В цьому випадку дуже небезпечно займатися самолікуванням. Тільки кваліфікований фахівець, під безліччю масок, за якими ховається хвороба, побачить важливі симптоми і правильно поставить діагноз.

Основна група ризику

Сьогодні не існує чітких критеріїв, за якими можна визначити ймовірність виникнення жовчнокам’яної хвороби у тієї чи іншої людини. Практика показує, що камені виникають не тільки у зрілих людей, а й в дитячому віці. Європейська статистика стверджує, що ймовірність отримати камені в жовчному міхурі у жінок значно вище, ніж у чоловіків. Принаймні, про це свідчить співвідношення кількості проведених операцій з приводу каменів в жовчному міхурі. Однак є ймовірність, що жінки просто частіше звертаються для обстеження, а чоловіки вважають за краще не знати про свої діагнози.

Причини жовчнокам’яної хвороби

До факторів, які провокують розвиток ЖКХ, фахівці відносять:

  • нерегулярне харчування
  • вживання продуктів з високим вмістом холестерину
  • зайва вага
  • гормональні порушення
  • стрес
  • нестача рухової активності

Безладне харчування і помилки в раціоні призводять до порушення метаболізму в організмі. Зокрема, є однією з поширених причин застою жовчі в жовчному міхурі. Пов’язано це з тим, що жовчний міхур скорочується тільки під час прийому їжі. Якщо відтоку жовчі немає, в ній утворюються згустки, а згодом — і камені.

Здатність до каменеутворення зростає також у людей з надмірною вагою, які ведуть малорухливий спосіб життя і з шкідливими звичками.

Регулярний тривалий стрес теж може бути одним з факторів розвитку ЖКХ. Нервові розлади призводять до зміни хімічного балансу в організмі, викликають порушення рухової активності жовчного міхура.

Високий ризик утворення каменів мають жінки під час вагітності. В цьому випадку грають роль такі фактори, як гормональні зміни — вони впливають на моторику жовчного міхура, а також зростання тиску на внутрішні органи, в результаті якого утруднюється відтік жовчі з жовчного міхура. Тому навіть невеликі згущення жовчі з великою ймовірністю перетворюються в камені. Лікарі рекомендують перед плануванням вагітності перевіряти жовчний міхур, і при виявленні каменів виконувати видалення жовчного міхура. Ціна, яку, можливо, доведеться заплатити в разі загострення хвороби під час вагітності, — це здоров’я і життя матері і дитини.

Діагностика жовчнокам’яної хвороби

Ультразвукове дослідження допомагає швидко виявити камені в жовчному міхурі. Лікарі рекомендують проводити скринінгове УЗД органів черевної порожнини 1 раз на півроку. Цей метод не має протипоказань, не викликає дискомфорту і хворобливих відчуттів. При цьому УЗ-дослідження успішно дозволяє контролювати здоров’я жовчного міхура і інших органів.

При підозрі на наявність каменів виконується МРТ холангіографія (МР-холангіографія, магнітно-резонансна холангіопанкреатографія). В даний час — це найточніший метод діагностики жовчної системи, «золотий стандарт». Роздільна здатність МРТ апарату в десятки разів перевищує роздільну здатність УЗ обладнання. Тому МРТ — це наступний етап для того, щоб підтвердити або зняти якісь підозри при постановці діагнозу.

У Клініці Святої Катерини — найсучасніші програми МР-холангіографії, кращі в Україні. Дозволяють виконати найточніше обстеження і аналіз стану жовчовидільної системи: фіксують найменші зміни в слизовій і протоковій системі печінки, в підшлунковій залозі, а також пухлинні процеси, які нерідко виникають внаслідок жовчнокам’яної хвороби.

Лікування жовчнокам’яної хвороби

Впливати на жовчні камені консервативно поки не вдається. Всі існуючі препарати спрямовані тільки на зниження літогенності жовчі. Тобто, покликані попередити утворення каменів, але не можуть їх розчинити.

Тому при виявленні каменів найкращим варіантом для хворого є видалення жовчного міхура. В даний час цю операцію переважно проводять лапароскопічним методом без розрізів.

Холецистектомія: оперативне лікування жовчнокам’яної хвороби в Одесі

Раніше робилися спроби видаляти камені, зберігаючи при цьому жовчний міхур. Але в такий спосіб не вирішується головна проблема — згущення жовчі і утворення каменів. Через кілька місяців після видалення, камені знову накопичуються в жовчному міхурі. Тому від цієї методики відмовилися.

На сьогоднішній день оптимальний вихід — своєчасна діагностика каменів і видалення жовчного міхура. Ще один аргумент, чому не варто затягувати з операцією при виявленні каменів в жовчному міхурі, — деструктивний холецистит.

Гнійне запалення всередині самого міхура, аж до його перфорування, — зустрічається досить часто. І для вирішення цієї проблеми вже знадобиться операція набагато більш високого рівня складності, ніж при неускладнених каменях в жовчному міхурі.

Високий рівень медицини сьогодні дозволяє проводити операцію з видалення жовчного міхура лапароскопічним методом. Лапароскопічна холецистектомія проводиться через 3 проколи в шкірі: 2 по 1 см і один — 5 мм. Лікарі Клініки Святої Катерини завжди прагнуть підходити з позицій, максимально сприятливих для пацієнта.

При добре виконаній операції і нормальному, неускладненому стані — пацієнт знаходиться у відділенні хірургії 2 доби.

Повну інформацію щодо умов проведення операції з видалення жовчного міхура читайте тут.

Показання та протипоказання до операції з приводу жовчнокам’яної хвороби

Часто пацієнти задаються питанням, чому не можна дробити жовчні камені, як це робиться, наприклад, з каменями в нирках. Причина — в анатомічних особливостях будови жовчовивідної системи. З жовчного міхура камені можуть потрапити тільки в загальний жовчний протік, звідки їх практично неможливо дістати. Це закінчується тим, що камінь закупорює проток і викликає механічну жовтяницю і гострий деструктивний панкреатит. Це важкий стан, який можна порівняти з гострим інфарктом міокарда. Йому властива висока летальність. Кожна година при жовтяниці — це загибель мільйонів клітин печінки плюс наростаючий панкреатит.

Важливо пам’ятати, що камені утворюються, по суті, в непрацюючому жовчному міхурі, який не може нормально скорочуватися. У такій ситуації система травлення організму вже працює без жовчного міхура. При цьому жовчний міхур з каменями є джерелом інфекції, які з великою ймовірністю ушкоджують печінку і підшлункову залозу.

Наявність каменів в жовчному протягом 10 років дуже часто призводить до онкологічних процесів: раку жовчного міхура і всієї жовчовивідної системи. Фахівці відзначають, що рак жовчного — одна з найагресивніших форм раку органів черевної порожнини. Навіть при невеликому ураженні слизової, метастази швидко поширюються в організмі людини.

Видалення жовчного міхура дозволяє виключити онкопроблеми (будь-яке хронічне запалення здатне викликати раковий процес) і поліпшити імунітет (наявність постійного дефекту слизової жовчного є джерелом різноманітних інфекцій в організмі). Жовчний міхур з каменями — вже повноцінно не працює, не бере участі в системі жовчного обміну. Тому його видалення на життєдіяльності організму не позначається.

Обстеження перед операцією включає:

  • ультразвукове дослідження печінки, жовчного міхура, жовчних протоків
  • загальні аналізи крові та сечі
  • електрокардіограма
  • рентген легенів
  • консультація кардіолога
  • консультація гінеколога (уролога) для жінок (чоловіків)
  • якщо є супутні захворювання, додатково консультації лікарів-спеціалістів: ендокринолога, офтальмолога, невролога

 Післяопераційний період

Якщо операція виконана правильно і за показаннями, ніяких проблем в подальшому через відсутність жовчного міхура бути не повинно.

Протягом місяця після операції відбувається повна адаптація організму до життєдіяльності без жовчного міхура. Через місяць можна переходити від охоронного режиму на звичайне харчування. Травлення не порушується, нормалізуються всі процеси, підшлункова працює нормально.

Головні поради для профілактики утворення каменів в жовчному міхурі: раціональне, відповідне віку харчування, достатня фізична активність, нормальний повноцінний сон, відсутність шкідливих звичок і дуже важливо — дотримання питного режиму.

Переваги лікування жовчнокам’яної хвороби в Клініці Святої Катерини 

У Клініці Святої Катерини приймають досвідчені лікарі, які успішно допомагають пацієнтам на різних стадіях хвороби. Команда фахівців вирішує питання як неускладнених, так і ускладнених форм жовчнокам’яної хвороби. Проводиться весь спектр існуючих операцій:

  • лапароскопічні операції
  • відкриті операції
  • комбіновані одномоментні операції

Часто пацієнти потрапляють на операційний стіл в гострому, важкому стані, з великою кількістю ускладнень, з абсцесами і перитонітом. У таких ситуаціях критично важливо вчасно отримати необхідну допомогу. Кваліфіковані хірурги Клініки, чітко відпрацьований технологічний процес і сучасне обладнання дозволяють проводити комплексні оперативні втручання будь-якої складності.

Вартість лікування

В Одесі в Клініці Святої Катерини можна пройти повне обстеження і отримати консультацію лікаря-гастроентеролога з приводу каменів в жовчному міхурі.

Вартість операції видалення жовчного міхура залежить від багатьох факторів, в тому числі наявності ускладнень у пацієнта. Найменша ціна — в разі, коли пацієнт надходить на операцію в плановому порядку з неускладненою формою ЖКХ. Гостра форма жовчнокам’яної хвороби, ускладнення і наявність деструктивних уражень жовчного міхура — збільшують вартість операції.

До кінця 2019 року в Клініці Святої Катерини діє спеціальна пропозиція на операції з видалення жовчного міхура.

Запис на прийом до лікаря-гастроентеролога в Клініці Святої Катерини за номером: +38 (048) 705-1033, 728-7000.  

Відгуки про лікування в Клініці Святої Катерини

Залишити відгук

Обязательное поле

Досягнення та нагороди

Лікування жовчнокам’яної хвороби - 3 - svekaterina.ua
Вища акредитаційна категорія
Клініка Святої Катерини акредитована вищою категорією. Система менеджменту якості ISO 9001: 2008 (ДСТУ 9001: 2009)
Лікування жовчнокам’яної хвороби - 4 - svekaterina.ua
№ 1 в реєстрі інтервенційної кардіології
Перший і єдиний всеукраїнський реєстр за даними діагностики і надання допомоги при гострому інфаркті міокарда
Лікування жовчнокам’яної хвороби - 5 - svekaterina.ua
Надійний медичний партнер
Забезпечення медичної безпеки наймасштабніших масових заходів і проектів нашого міста.
Лікування жовчнокам’яної хвороби - 6 - svekaterina.ua
Лідер в сфері медичних послуг
За вагомий внесок у розвиток медичних послуг, професіоналізм, самовіддачу персоналу - Клініка відзначена рейтингом «Народне визнання» в номінації «Лідер у сфері медичних послуг 2015/2016/2017».
Зателефонувати