× Полная версия сайта
ua

Лікування гриж живота

Що таке грижа живота?

Грижі живота — поширена патологія, яка найчастіше вимагає хірургічного лікування. Грижа являє собою випинання внутрішніх органів крізь стоншений м’язовий шар передньої черевної стінки.

Анатомічно будь-яка грижа передньої черевної стінки включає:

  • грижові ворота – дефект або слабке місце в м’язовому каркасі черевної стінки
  • грижовий мішок – випинання очеревини: прошарку, яка закриває внутрішні стінки черевної порожнини і внутрішні органи
  • грижовий вміст – це будь-яка частина вмісту черевної порожнини, яка виходить через м’язову щілину

Найбільш часто через грижові ворота впроваджуються менш фіксовані, рухливі частини органів черевної порожнини: зокрема, петлі кишківника, брижі, а також внутрішній жир.

Причини утворення гриж живота

Сприяють до появи гриж і прискорюють розвиток хвороби:

  • інтенсивні фізичні навантаження, перенапруження
  • захворювання, які супроводжуються хронічним підвищенням внутрішньочеревного тиску (серед них: хвороби органів дихання, які характеризуються сильним кашлем, різні патології шлунково-кишкового тракту, що викликають запори, і ін.)
  • вікові зміни, що призводять до ослаблення м’язового і зв’язкового апарату
  • вагітність і пологи
  • травми
  • оперативні втручання: в місці проколу або розрізу м’язовий каркас слабшає, і з часом на цих ділянках можливе виникнення гриж.

Грижі живота можуть виникати не тільки у літніх людей у зв’язку з ослабленням м’язового корсету. Вражають вони чоловіків і жінок в активному, працездатному віці. Найчастіше у чоловіків зустрічаються пахові грижі, у жінок – пупкові грижі.  

Лікування гриж живота

Запись на консультацію

Симптоми гриж живота

Вчасно виявити захворювання допомагає самодіагностика. Необхідно помічати і своєчасно реагувати на зміни, які відбуваються в організмі.

Зверніть увагу на фактори, які можуть свідчити про утворення грижі:

  • наявність хворобливого випинання на поверхні черевної стінки, яке з’являється і зникає при зміні положення тіла
  • біль і відчуття тяжкості в паховій, стегновій області або в зоні пупка при русі та м’язових напругах
  • дискомфорт в зоні післяопераційних рубців на животі

Нерідко властивість новоутворених гриж живота ховатися всередину при розслабленому положенні тіла – так звані, вправимі грижовоговипинання – відстрочує візит хворого до хірурга. У цьому випадку важливо розуміти, що проблема є, вона нікуди сама по собі не зникне і рано чи пізно себе проявить загостренням.

Як будь-яка хвороба, грижа розвивається, стає більше, тому краще не чекати ускладнень, і звернутися за лікарською допомогою на початковому етапі.

Вилікувати грижу живота за допомогою консервативних методів неможливо. Цей дефект фактично являє собою отвір в черевній стінці, яке потрібно закрити той чи інший спосіб. Тому потрібно якомога раніше зважитися, прийти до лікаря і зробити операцію.

Ускладнення гриж живота

Фахівці рекомендують займатися лікуванням грижової хвороби в плановому порядку. Ускладнення грижі живота небезпечні своєю непередбачуваністю – виникають несподівано і вимагають негайного хірургічного втручання. Ускладнення чреваті некрозом – відмиранням тканин внутрішніх органів і перитонітом.

Обмеження грижі – найнебезпечніше і грізне ускладнення. Що відбувається при обмеженні? Грижовий вміст в більшій кількості, ніж зазвичай, виходить назовні через м’язову щілину, заклинюється і назад не вправляється. Як правило, таке трапляється при одномоментному, різкому підвищенні черевного тиску.

При обмеженні черевні м’язи здавлюють вміст грижі, при цьому порушується живлення тканин, які опинилися зовні. В результаті розвивається некротизація цих частин і запалення черевної порожнини.

Обмеження проявляється клінічно чіткими ознаками. Тому, якщо у вас колись була грижа, яка періодично турбувала, але ви так і не дійшли до лікаря, і раптово відбулися наступні зміни:

  • різко посилилися больові відчуття в області випинання
  • випинання перестало вправлятися в черевну порожнину
  • потрібно не займатися самолікуванням, не затягувати, а терміново відвідати лікаря! Ці симптоми говорять про утиск грижі, яке вимагає термінового хірургічного лікування

Залишити заявку

Вправимі та невправимі грижі черевної порожнини

Вправима грижа – це свіжа, що формується, недавно виникла грижа. У спокійному стані вміст грижі вільно переміщається через щілинний дефект назовні та всередину черевної порожнини.

Якщо хвороба існує тривалий час, нерідко формуються спайки – зрощення між внутрішньою вистілкою черевної порожнини, грижовим мішком і вмістом грижового мішка. Відбувається фіксація грижі в одному положенні, і така грижа повноцінно вже не вправляється.

Невправимі грижі характеризуються тим, що вони не зникають при зміні положення тіла. Це прояв запущеної проблеми. Невправимі грижі вимагають негайного звернення до хірургічного відділення .

Діагностика гриж черевної порожнини

Для постановки діагнозу в 90% випадків буває досить огляду хірурга.

Лікар перевіряє певні позиції, оглядає пацієнта в різних положеннях тіла і визначає наявність грижі. У рідкісних випадках потрібне застосування уточнювальних методів дослідження.

Зокрема, якщо у пацієнта є надлишок підшкірної клітковини, яка може маскувати невелике випинання. Або, наприклад, в разі множинних рубцевих нашарувань, що виникли внаслідок попередніх операцій.

Такі ситуації представляють складність для визначення грижі за допомогою пальпації, і хірург вдається до апаратних методів діагностики: ультразвуковим дослідженням і комп’ютерної томографії.

Сучасна діагностика дозволяє побачити всі щілиновидні дефекти, проблемні зони та більш того – визначити, що є вмістом грижового випинання.

У складних і сумнівних випадках, якщо недостатньо УЗД і КТ, можна провести магнітно-резонансну томографію зі спеціальними кашльовими пробами.

Цей метод дозволяє виявити хворобу на початковій стадії, коли є скарги на дискомфорт, але ніякими іншими дослідженнями визначити захворювання не вдається.

Лікування гриж живота

Переваги лікування гриж живота в Клініці Святої Катерини

Пацієнти Клініки на базі єдиного медичного центру отримують повний комплекс сучасної лікувально-діагностичної допомоги при грижовій патології.

Протягом короткого часу в Клініці можна виконати всі необхідні види досліджень і лабораторних аналізів, щоб встановити точний діагноз.

У Клініці застосовується мультидисциплінарний підхід при виробленні стратегії лікування пацієнта. Це дозволяє оперативно отримати необхідні консультації лікарів суміжних спеціальностей: хірургів, анестезіологів, гастроентерологів та ін.

При наявності грижі, потрібно приймати рішення про план корекції грижі черевної стінки – проведенні операції герніопластики. Якщо вчасно не усунути м’язовий дефект, грижа буде розростатися і збільшуватися в розмірах.

Історично існувало безліч способів хірургічного лікування гриж живота. Їх суть зводилася до того, що для закриття грижових воріт краю м’язової щілини стягувалися і вшивались. Тим самим створювалася зона додаткового натягу.

Переваги використання сітчастих протезів

Зазвичай загоєння після операції з видалення грижі займало тривалий час і супроводжувалося больовим синдромом. Досить часто післяопераційні шви прорізувалися, і виникали рецидивні грижі.

З появою в хірургічній практиці різноманітних сітчастих протезів ситуація кардинально змінилася. Сучасна ненатяжна герніопластіка найчастіше проводиться лапароскопічним методом через проколи в черевній стінці.

При цьому мінімально пошкоджуються здорові тканини. Грижові ворота закриваються сітчастими імплантами, які надійно зміцнюють зону м’язового дефекту.

Переваги використання сітчастих протезів:

  • зведений до мінімуму виражений післяопераційний больовий синдром
  • значно скоротився час реабілітації
  • знижена ймовірність розвитку рецидивних гриж

Операція герніопластики проходить під наркозом. Завжди підбирається максимально безпечний, комфортний і оптимальний для пацієнта метод знеболення.

Реабілітація після хірургічного лікування грижі живота

Сучасні методи дозволяють лікувати грижі живота в форматі «операція одного дня». Зазвичай при планових операціях на наступний день після втручання пацієнта виписують додому.

Обов’язковою умовою є рання активізація пацієнта. Практично через 5-6 годин після завершення дії анестезії, пацієнту рекомендують вставати та рухатися.

Після виходу зі стаціонару пацієнт спостерігається амбулаторно. 1 раз в тиждень для контролю процесу загоєння потрібно прийти на огляд до лікаря.

Як правило, через 2 тижні пацієнт може повернутися до будь-якої офісної роботи. Тим людям, які займаються фізичною діяльністю, рекомендується протягом місяця утриматися від навантажень.

Операції з приводу лікування гриж живота одні з найчастіших. Вони займають друге місце у світі після видалення апендициту.

Досягнення та нагороди

Лікування гриж живота - 3 - svekaterina.ua
Вища акредитаційна категорія
Клініка Святої Катерини акредитована вищою категорією. Система менеджменту якості ISO 9001: 2008 (ДСТУ 9001: 2009)
Лікування гриж живота - 4 - svekaterina.ua
№ 1 в реєстрі інтервенційної кардіології
Перший і єдиний всеукраїнський реєстр за даними діагностики і надання допомоги при гострому інфаркті міокарда
Лікування гриж живота - 5 - svekaterina.ua
Надійний медичний партнер
Забезпечення медичної безпеки наймасштабніших масових заходів і проектів нашого міста.
Лікування гриж живота - 6 - svekaterina.ua
Лідер в сфері медичних послуг
За вагомий внесок у розвиток медичних послуг, професіоналізм, самовіддачу персоналу - Клініка відзначена рейтингом «Народне визнання» в номінації «Лідер у сфері медичних послуг 2015/2016/2017».
Зателефонувати