× Полная версия сайта
ua
Сезон застуд. Як вберегти дітей? - 3 - svekaterina.ua

Сезон застуд. Як вберегти дітей?

30.09.2019

На питання, які хвилюють багатьох батьків, відповідає педіатр Клініки Святої Катерини — Ірина Миронова.

Ірино Петрівно, дійсно, восени діти найбільше хворіють: застуди, нежить, ГРВІ. Коли можна говорити, що це норма, а коли потрібно звернути увагу, що дитина хворіє дуже часто?

Правильніше, напевно, почати з того, що треба визначити поняття: що таке «часто» і «довго хворіє». Річ у тім, що для кожної вікової категорії, це дуже індивідуальні цифри. Припустимо, якщо це дитина до року, то чотири і більше епізодів захворювання протягом року — вже можна говорити, що дитина часто хворіє.

У дітей вікової категорії 1-3 роки — це шість і більше епізодів за рік. З шести і до семи років — п’ять і більше епізодів і так далі. Все, що вище цієї кількості характерно для категорії «часто» і «тривало хворіють». Сьогодні ця проблема досить актуальна. Багато батьків вже знають, що їхня дитина належить до цієї категорії, і вони по максимуму намагаються завчасно вжити якісь заходи до того, як починається сезон захворювань, особливо восени.

Які існують методи профілактики таких захворювань?

Як правило, діти після літніх канікул оздоровлені, отримали максимум енергії, вітамінів в літній період під час канікул. Це було море, сонце, відпочинок, фрукти й овочі по сезону. У дітей нормальна імунна система. Але тільки варто школярам приступити до шкільних занять, а маленьким діткам піти у дитячий садок, як вони відразу ж починають хворіти. Тому основні правила і вимоги, які ми рекомендуємо батькам для того, щоб діти менше хворіли: дотримання режиму дня, стабільний сон і відпочинок.

Основні рекомендації батькам, щоб діти менше хворіли: дотримання режиму дня, стабільний сон і відпочинок, фізична активність.

Тому що імунна система складно переживає школу і садок, для дитячого організму — це стрес. Одна справа, коли дитина влітку лягала о 22:00 або о 23:00, а вранці прокидалася ближче до обіду, і зовсім інший режим з початком навчального року і відвідування дитячого садка. Треба рано прокидатися, і до цього теж треба бути готовим. Відповідно, потрібно і ввечері раніше лягти спати, щоб дитина могла нормально відпочити. Тривалість дитячого сну має велику вагу. Дитина в середньому повинна спати 9-10, а то і 11 годин.

Залежно від віку діти повинні спати по 9-11 годин.

Наступний етап — фізична активність. Сьогодні дуже багато дітей більшість свого вільного часу, на жаль, проводять за планшетами, біля телевізора, з різними гаджетами. Все це, насправді, не дуже добре впливає на розвиток дитини. Найголовніше, що ми рекомендуємо батькам: відпочинок на свіжому повітрі, нормальна фізична активність. Якщо це хлопці, то необхідно відвідувати спортивні секції, якщо дівчата — то студії танців і так далі. Це найкраще проведення часу.

Важливий момент —  психологічний клімат в родині. Відносини батьків повинні бути гармонійними, щоб дитина в сім’ї не відчувала стресу на тлі сімейних негараздів. Оскільки це теж дуже несприятливо позначається на нервово-психічній та імунній системі дитини.

Несприятливий психологічний клімат у родині негативно позначається на нервово-психічній та імунній системі дитини.

А якісь вітамінні комплекси порадите?

Вітамінні комплекси в принципі як варіант, теж добре. Але призначати їх повинен ваш лікар, який вас веде, який знає вас тривалий час. Він індивідуально зможе підібрати той чи інший комплекс. Тому що сьогодні існує великий вибір різних препаратів, і вибрати самостійно нереально — краще порадитися з лікарем.

З вашого досвіду, коли батькам варто звертатися за допомогою до лікаря?

За допомогою до лікаря потрібно звертатися якомога раніше. Бувають, звичайно, винятки. Є, наприклад, батьки, які знають, що вживши ті чи інші заходи, вони досягнуть результату — в цьому випадку можна не звертатися. Але тільки, коли батьки точно знають, як протікає той чи інший епізод у дитини. Але є, на жаль, випадки, коли процес затягується. Тому краще, якомога раніше записатися на консультацію до свого лікаря або звернутися за допомогою в телефонному режимі. Особливо, якщо стан здоров’я дитини погіршився ввечері, а попереду ніч і записатися на консультацію до лікаря вже не вийде.

Приводом для звернення до лікаря є не сама температура або нежить, а загальний стан дитини. Батьки самостійно повинні визначити — огляд педіатра потрібен зараз, чи можна потерпіти до ранку. Або ще один день своїми силами вжити необхідних заходів, а потім вже звертатися.

А є якісь сигнальні моменти, які говорять про те, що потрібно обов’язково звертатися? Температура, нудота, блювота — в якому випадку терміново потрібна допомога лікаря?

Однією з основних умов для звернення є певна вікова категорія. Припустимо, якщо це дитина до року, то у таких дітей дуже швидко все розвивається. Наприклад, зранку були ледь помітні катаральні прояви, а до вечора може вже перерости у бронхіт. Маленькі дітки вже на першу добу хвороби, особливо в нічний час, дають так званий помилковий круп, або ларинготрахеїт, ларингоспазм. Цей діагноз дуже серйозний сам по собі: і захворювання, і синдром. Тому потрібно максимально швидко намагатися потрапити до лікаря.

Якщо захворіла дитина до року, потрібно максимально швидко звернутися до лікаря!

Це ж стосується, наприклад, важкого, нестримного блювання або розладів шлунку. Якщо у дитини до року протягом дня випорожнення відбуваються більше 6-7 разів, ясна річ, що потрібно звертатися до лікаря. Тому що в цьому випадку ми боїмося зневоднення організму, необхідно максимально швидко все це припинити, щоб не було дисбалансу втрати і поповнення рідини.

До речі, найлегший нежить може перерости у більш важке захворювання і дати ускладнення. Що потрібно робити, щоб цього не сталося?

До того, як потрапити до фахівця  —педіатра або ЛОР-лікаря, намагайтеся в домашніх умовах хоча б промивати звичайним сольовим розчином. Це те, що не вимагає особливих витрат. Промивання, рясне пиття і прогулянки на свіжому повітрі. Ні в якому разі не сидіти вдома, якщо немає загального порушення стану і високої температури. Якщо стан дитини дозволяє, можна вийти і погуляти. А в цей час вдома провести провітрювання і вологе прибирання.

Є категорія дітей, які починають адаптуватися в дитячому колективі, — це діти, які йдуть до дитячого садочку і, так звані, домашні діти, які вперше йдуть до школи і до цього в садок не ходили. Дійсно, як показує практика, такі діти можуть півроку-рік постійно хворіти. Що ви можете порадити в цій ситуації?

Коли дитина вперше виходить у колектив, починає відвідувати школи раннього розвитку або йде до дитячого садка, якщо дитина вперше йде до школи, а до цього жодного разу не знаходилася в дитячому колективі, такі діти дійсно починають дуже часто хворіти. Це пов’язано з тим, що імунна система у дитини до 6 років просто не сформована. І коли вона вперше приходять у такий колектив, її імунна система повинна максимально ознайомитися з системою кожної дитини, яка є в цьому колективі.

Відповідно, поки вони будуть обмінюватися мікрофлорою, епізоди захворювань будуть, і дуже часто. І найголовніше завдання для батьків — набратися терпіння, не зневірятися, продовжувати відвідувати колектив. При цьому максимально застосовувати заходи профілактики. Зокрема, перед відвідуванням дитячого садка промивати дитині носик сольовим розчином, те ж саме робити після відвідування садочка або занять в школі. Потрібні також прогулянки на свіжому повітрі.

Якщо дитина захворіла, лікар вас спостерігає, ви пройшли курс лікування, вас виписали, то ви знову йдете у колектив, а не залишаєте дитину вдома. Найголовніше: пережити цей адаптаційний період. Він триває у кожної дитини індивідуально. У когось цей період проходь за три місяці, у когось — півроку, а комусь знадобиться рік. Згодом частота захворювань зменшується: з кожним роком дитина все рідше хворіє. Тому що в колективі вона освоїться, імунна система формується з кожним роком все краще і це найголовніше.

Адаптаційний період у колективі у кожної дитини триває індивідуально. За цей час відбувається формування імунної системи.

Інші новини

Зателефонувати