× Полная версия сайта
ua
Про що розповість імунограма? - 3 - svekaterina.ua

Про що розповість імунограма?

02.07.2019

Ми часто повторюємо «імунітет ослаб», «імунітет дає збій» і одразу біжимо в аптеку за імуностимуляторами або імуномодуляторами. І тільки фахівець знає, якої шкоди ми собі завдаємо. Приймати препарати можна тільки після обстеження імунної системи.Що вивчає імунограма, у яких станах і кому її обов’язково треба пройти? Всі подробиці в нашому матеріалі розповість. Галина Христофорівна Мірзаянц — клінічний імунолог вищої категорії, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник

Імунологічний паспорт

70-80-ті роки минулого сторіччя — період бурхливого розвитку клінічної імунології. За цей час виникають ідеї про необхідність, поряд із цивільним паспортом, ввести імунологічний. Тому що зниження імунітету може бути у всіх: у багатих та бідних, у людей зі шкідливими звичками й тих, хто веде здоровий спосіб життя. Наприклад, у спортсмена на фініші рівень імуноглобулінів може впасти до нуля: стрес і фізичне навантаження викликають тимчасовий імунодефіцит, навіть у фізично підготовлених людей.

Інфекції, операції, пухлини, хіміо- і радіотерапія, гормони, тривалий прийом антибіотиків, травми, опіки, глистяні інвазії, дієти для втрати ваги, голодування, неповноцінне харчування, стрес, важкі фізичні навантаження, сонячний і тепловий удар, тривале переохолодження та багато іншого послаблюють захисні функції організму. Таке знижезниження активності імунітету в медицині називають вторинним імунодефіцитним станом.

Види імунодефіцитів

Під впливом всіх перерахованих вище факторів розвивається вторинний імунодефіцит як ускладнення різних захворювань і станів.

Розрізняють ще первинні імунодефіцитні захворювання. Вони можуть бути спадковими чи генетично детермінованими, або вродженими, які розвиваються під впливом інфекцій у матері або  за інших несприятливих факторів під час вагітності.

Особливе місце займає ВІЛ-інфекція, яка призводить до вторинного імунодефіциту, який має назву «синдром набутого імунодефіциту» (СНІД).

Крім того, є ще й фізіологічний імунодефіцит, який зустрічається у немовлят і дітей молодшого віку — імунна система в них знаходиться на стадії становлення. Цей тип зниження імунного захисту спостерігається також у літніх людей, у жінок в «критичні дні». Імунограма дозволяє виявити всі ці порушення.

Імунодефіцит: хто в групі ризику?

Коли необхідно проводити дослідження імунітету?

Дітям різного віку 

Якщо дитина хворіє на ГРВІ — понад 6-8 разів на рік. Особливо, якщо хвороба протікає з ускладненнями у вигляді гнійних отитів, гайморитів, пневмоній, бронхітів, остеомієлітів, які набувають хронічного або рецидивного характеру.

Новонародженим з ознаками недоношеності та дітям до 3 років

Якщо у дитини погано набирається вага й часті діареї, а також затяжні запальні процеси, які важно вилікувати. Ці стани можуть бути ознаками первинного або вродженого імунодефіциту. І чим раніше такий імунодефіцит буде виявлено, тим ефективніше буде проходити лікування дитини, тим більше можливостей аби обрати ефективну терапію. Іноді первинні, або вроджені імунодефіцити починають проявлятися у 1-3 роки. Тому батькам потрібно бути пильними та спостерігати за дитиною.

Дітям після 3 років та дорослим

  • часта захворюваність на ГРВІ, рецидивуючі герпетичні інфекції, токсоплазмоз, хламідіоз, та інші інфекції;
  • бронхіти, пневмонії, синусити, отити, сепсис, тривалий субфебрилітет, повторювані епізоди фебрильної температури;
  • синдром хронічної втоми або підвищеної стомлюваності. Може бути ознакою вторинного імунодефіцитного стану, або захворювання. Такі хворі потребують імуномодулюючую терапію й імунореабілітацію для відновлення імунітету та з метою профілактики рецидивів

Приймай ліки з розумом

Зараз діагноз «імунодефіцитний стан» часто ставиться без імунограми та призначаються імуностимулятори. Це дуже шкідливо і може привести до серйозних порушень у роботі імунної системи. Наприклад, навіть такий рослинний препарат як ехінацея у великих дозах може призвести до зворотного результату — до зниження імунітету.

З дітьми до 6-7 років взагалі необхідно бути обережним. Імунітет у них ще формується, тому вони без ускладнень можуть хворіти на ГРВІ до 6 раз на рік. Вдаватися до зміцнення імунітету за допомогою імуностимуляторів в цьому випадку нема потреби.

Для профілактики ГРВІ такі діти та дорослі, потребують імунореабілітації, у тому числі й специфічної, в осінньо-зимовий період.

Що досліджує імунограма?

Імунограма досліджує різні ланки імунітету. Імунна система, як і кожна інша система, має центральні та периферичні органи: центральні (тимус, кістковий мозок) і периферичні (селезінка, лімфовузли, лімфоглоткове кільце, Пейєрові бляшки кишківника), які можуть супроводжуватися болісними відчуттями. Імунограма дозволяє виявити кількісні та функціональні порушення в різних ланках імунітету.

Імунограму треба робити тільки після консультації лікаря-імунолога. Для встановлення діагнозу фахівець враховує багато факторів: анамнез, клінічний перебіг захворювання, клініко-лабораторні та інші дослідження.

Важливо обрати правильний час для виконання імунологічного обстеження. Наприклад, для точного результату імунограму бажано зробити через 3 тижні після ГРВІ.

Особливих приготувань для процедури не потрібно. Єдина умова: імунограма виконується натщесерце.

Інші новини

Зателефонувати