× Полная версия сайта
ua
ЛІКУВАННЯ ЗАХВОРЮВАНЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ - 3 - svekaterina.ua

ЛІКУВАННЯ ЗАХВОРЮВАНЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

20.04.2021

Щитоподібна залоза

«Годинник організму» — так поетично називають щитоподібну залозу фахівці. Вона контролює всі біоритми і регулює роботу інших залоз внутрішньої секреції. Найменші порушення в роботі щитоподібної залози миттєво позначаються на всьому організмі людини. Які фактори загрожують здоров’ю щитоподібної залози і як допомогти організму? Про це розповідає лікар-ендокринолог вищої категорії Клініки Святої Катерини — Світлана Машукова.

Світлано Вікторівно, давайте докладніше зупинимося на тій важливій ролі, яку відіграє щитоподібна залоза в організмі людини? На що впливають гормони, які вона виробляє?

Ви правильно сказали, що щитоподібна залоза — це годинник організму. Я б навіть уточнила і сказала, що це мікрокомп’ютер організму. Тому що щитоподібна залоза впливає на функції всіх органів і систем. Вона контролює метаболізм білків, жирів, вуглеводів, мікроелементів, основний обмін. Про щитоподібну залозу лікарі знали з глибокої давнини, але довгий час вважали її суто естетичним органом.

Ми всі бачили картини художників періоду Відродження, цих прекрасних жінок, у яких в нижній третині шиї був зображений округлий валик, що вважалося еталоном краси. Це не що інше, як збільшена щитоподібна залоза, яка часто зустрічається при йододефіциті. А в ті далекі часи таке траплялося ще частіше.

Гормони щитоподібної залози сприяють зростанню і розвитку організму, особливо в дитячому віці. Сприяють дозріванню скелета, м’язів, а також нормальному функціонуванню нервової системи. При зниженні функції і зниженні секреції гормонів щитоподібної залози відбувається відставання у фізичному і психічному розвитку дитини.

Що стосується дорослих людей, то щитоподібна залоза впливає на метаболічні процеси в організмі. Найперше, помітно впливає на весь обмін речовин, а також впливає на центральну нервову систему, серце, репродуктивну систему, нирки і багато інших органів.

При зниженні секреції тиреоїдних гормонів вплив, наприклад, на центральну систему проявляється зниженням розумової активності, погіршенням концентрації уваги, знижуються інтелектуальні, когнітивні функції, як кажуть в медицині.

Якщо це стосується серцево-судинної системи, то збільшується потреба в кисні в тканинах міокарда. Підвищена кількість тиреоїдних гормонів сприяє розвитку тахікардії, підвищенню артеріального тиску. Збільшується основний обмін.

В Україні з кожним роком відзначається зростання тиреоїдної патології. І найбільш поширеними є вузлові захворювання щитоподібної залози. Вузлові захворювання щитоподібної залози — це таке збірне поняття, чисто клінічне, а не морфологічне. І сюди входять дуже багато захворювань, такі як колоїдний зоб, аденоми — доброякісні утворення щитоподібної залози, тиреоїдити, кісти, злоякісні утворення щитоподібної залози.

Зростання тиреоїдної та вузлової патологій щитоподібної залози пояснюється декількома факторами. Перший фактор — те, що вся територія України — йододефіцитна територія. Другий фактор, який сприяє розвитку вузлових утворень в щитоподібній залозі, — це радіаційний вплив.

Ви, напевно, пам’ятаєте, що 1986 році сталася катастрофа на Чорнобильській АЕС. І велика кількість радіоізотопів вийшли в атмосферу. Одним з таких ізотопів був йод-131. Він є іонотропним до щитоподібної залози. І тому відбулися пошкодження щитоподібної залози.

Наслідки Чорнобильської катастрофи позначаються на здоров’ї щитоподібної залози до теперішнього часу?

На жаль, так. Особливо чутливі були до радіаційного впливу діти, що народилися у 86-му році та на початку 90-х років. Це найбільш чутливий контингент. Згодом у цих людей з’явилися патології щитоподібної залози, зокрема й онкопатології. Хоча якщо розглядати структуру захворювань щитоподібної залози, то злоякісні захворювання щитоподібної залози в загальній структурі займають дуже невеликий відсоток — до 1%. Тобто це досить рідкісна патологія, але не в нашій країні.

Як я розумію, і в разі надлишку, і за нестачі гормонів щитоподібної залози людина відчуває себе недобре — навіть якщо ще немає вузлових патологій. Як виявити ці порушення в роботі щитоподібної залози?

Зміна кількості гормонів щитоподібної залози відбивається на всьому здоров’ї організму в цілому. Що стосується підвищеної секреції гормонів, так званого, синдрому тіреотоксіозу, то він характеризується пошкодженням, перш за все, центральної нервової системи, серцево-судинної системи і організму в цілому. Природно спостерігаються симптоми тіреотоксичної енцефалопатії: дратівливість, нервозність, плаксивість. Тиреоїдні гормони посилюють основний обмін, тому хворі худнуть, знижується маса тіла, спостерігається серцебиття, тремор, пітливість.

А недолік гормонів як виявляється?

Невідомо, що гірше: надмірна кількість гормонів або недолік. При дефіциті гормонів, навпаки, основний обмін речовин сповільнюється. І це виявляється у змінах з боку центральної нервової системи. Хворі стають байдужими, у них знижується інтерес до життя, іноді навіть з’являються депресивні стани. Спостерігається денна сонливість і набряки, які можуть бути не тільки на обличчі, але і на руках, наприклад.

А що робити, якщо ти не розумієш, у тебе апатичний характер або це якесь захворювання, яке викликає апатію?

Для цього при появі попередніх симптомів такі люди повинні звертатися до фахівців, а саме — до ендокринологів: самолікування шкідливо для здоров’я. І в відділені ендокринології можуть реально оцінити стан пацієнта та вчасно надати допомогу.

Як діагностують ці хвороби, зокрема, в Клініці Святої Катерини?

У Клініці Святої Катерини проводиться комплексне обстеження хворих. Обстеження складається з клінічного огляду лікаря-ендокринолога, ультразвукового дослідження щитоподібної залози, а також дослідження гормонів щитоподібної залози. Це комплексне обстеження, яке є обов’язковим для діагностики патологій щитоподібної залози.

Які є технологічні новинки в Клініці Святої Катерини?

У Клініці Святої Катерини, крім цих методів дослідження, проводиться також тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія (ТАПБ). Цей метод досить новий, він дає більш точну цитологічну картину вузлового утворення щитоподібної залози. Вірогідність цього методу — 80-90%. Він досить простий, абсолютно безболісний і не викликає ніяких ускладнень. Може бути виконаний амбулаторно протягом короткого часу.

Якщо функція щитоподібної залози не порушена і є невеликий розмір вузла, то частіше ми пропонуємо пацієнту динамічне спостереження. Ми даємо рекомендації пацієнтові, які зменшують фактори ризику. Це рекомендації наступного характеру: не курити, повноцінно харчуватися, виключити підвищені інсоляції, перебувати в саунах, лазнях.

Коли виявляється підвищена або знижена функція, то призначається спеціальне лікування, яке спрямоване на нормалізацію функцій щитоподібної залози.

І як в більшості випадків, чи вдається нормалізувати, щоб спокійно, комфортно жити?

У 100% випадків, не побоюся назвати цю цифру, ми можемо домогтися стійкої нормалізації функцій щитоподібної залози. Для цього у нас є все: хороші медикаменти, які це можуть нормалізувати дуже швидко. Головне було б бажання хворого, щоб він дотримувався призначення лікаря. І щоб між пацієнтом і лікарем було взаєморозуміння. Щоб пацієнт розумів, що йому необхідно приймати ліки, що потрібно знижувати вплив факторів ризику, проводити модифікацію способу життя в сторону здорового способу життя. Ось це, напевно, важливо при лікуванні й профілактиці захворювань щитоподібної залози.

 

 

Інші новини

Зателефонувати