× Полная версия сайта
ua
Ендоскопія: всё, що ви хотіли про неї знати - 3 - svekaterina.ua

Ендоскопія: всё, що ви хотіли про неї знати

17.10.2018

Ендоскопія

дозволяє діагностувати і лікувати багато захворювань. Оптичне обладнання допомагає лікарю бачити те, що приховано від очей людини — повну картину стану слизової оболонки і органу зсередини. Переваги цього методу беззаперечні. Але коли призначають ендоскопічне обстеження, то всі пацієнти хвилюються «Лікарю, а чи все буде добре зі мною, чи не може що-небудь трапиться під час огляду?» — такі питання часто задають пацієнти перед обстеженням.

Спецілісти ендоскопічного підрозділу Клініки Святої Катерини впевнені, що ендоскопія в руках досвідченого фахівця — простий, ефективний, комфортний для пацієнта метод дослідження, який дає абсолютно вірогідну інформацію про стан і роботу внутрішніх органів.

І головне, дозволяє виявити захворювання на ранній стадії, а іноді навіть рятує життя.

Переваги ендоскопічної діагностики

Назва «ендоскопія» походить від грецьких слів «ендо-» — всередині, «скопія» — дивлюся, спостерігаю. Цей інструментальний метод дослідження дозволяє лікарю бачити кожен сантиметр внутрішніх органів. Ендоскоп – це телекамера, з’єднана з оптоволоконним кабелем. З його допомогою можна провести огляд практично всього шлунково-кишкового тракту (за винятком деяких відділів тонкої кишки), досліджувати стан бронхів і трахеї, черевної порожнини та сечового міхура і багато іншого.

Відеоендоскопічні стійки останнього покоління фірми Olympus (Японія), які застосовуються в Клініці Святої Катерини, дозволяють виводити зображення одразу на монітор. У збільшеному вигляді (до 60 разів!). При такому збільшенні можна обстежити, наприклад, ворсинки слизової шлунка і 12-палої кишки під час гастроскопії. Це дозволяє виявити патологічні зміни на ранніх стадіях.

Вузькоспектральна ендоскопія NBA

Ще одна унікальна особливість відеоендоскопічних стійок — режим вузькоспектральної ендоскопії NBA. У цьому режимі роботи прилад проводить спектральний аналіз тканин слизової. Шляхом перемикання однієї кнопки лікар змінює полярність хвилі, і прилад визначає: це патологічна ділянка слизової, або абсолютно нормальна. За допомогою електронного фарбування тканин апарат сигналізує лікарю про виявлені аномалії. Такий режим дослідження дозволяє зафіксувати ранні форми раку (слизовий і підслизовий рак) і своєчасно запропонувати органозберігаючу операцію. У цьому випадку мова йде не про видалення органу, а про видалення новоутворення в межах тих шарів, в яких з’явився онкопроцес.

Ендоскопічні дослідження, за відповідної кваліфікації лікаря, надають 100% інформацію про стан органу в режимі реального часу.

Ендоскопія розширює можливості

Сучасні ендоскопи надають додаткові можливості для діагностики. Зокрема, через спеціальний інструментальний канал ендоскопу, одразу під час огляду можна взяти невеликий зразок слизової для гістологічного аналізу. А також протягом декількох хвилин визначити наявність у людини грізного ворога — бактерії хелікобактер пілорі. Цей мікроорганізм бере участь у розвитку таких запальних процесів: ерозії і виразки слизової шлунку і 12-палої кишки.

Під час ендоскопії лікар має можливість проводити великий спектр оперативних втручань. На сьогоднішні, в Клініці Святої Катерини, завдяки фахівцям і сучасному обладнанню, виконуються всі види оперативної ендоскопії. Зокрема, зупинка кровотеч будь-якого походження: виразкові кровотечі, кровотечі з варикозно розширених вен при цирозі печінки і пухлинах.

Наші фахівці проводять видалення всіх новоутворень зі слизової шлунково-кишкового тракту – починаючи від простих поліповидних утворень і закінчуючи тубуло-ворсинчатими аденомами. Ендоскопічне дослідження у цьому випадку дозволяє визначити структуру і характер новоутворення. На підставі цих даних можна спрогнозувати індекс малігнізації пухлини (ймовірність переродження в онкопроцес) і визначити для пацієнта правильну тактику лікування.

Ендоскопічне лікування жовчнокам’яної хвороби

У всіх країнах світу відзначається зростання кількості пацієнтів, які страждають жовчнокам’яною хворобою. В Європі, серед людей старше 50 років, проблеми з жовчним міхуром має практично кожен третій житель. Сучасна медицина пропонує ефективні, малоінвазивні методики лікування пацієнтів з порушеннями відтоку жовчі з використанням ендоскопа. Саме їх застосовують фахівці Клініки Святої Катерини у своїй практиці. Зокрема, ми проводимо унікальні ендоскопічні транспапілярні втручання при лікуванні фатерова соска.

У чому полягає особливість методу? Фатеров сосок — це місце в 12-палій кишці, куди впадають 2 протоки: жовчовивідна  протока і протока підшлункової залози. За допомогою ендоскопічного обладнання лікар виконує папілотомію — розсічення фатерова сосочка і отримує доступ до жовчного і панкреатичного протоку. Причини порушення відтоку жовчі і підшлункового соку можуть бути різні: пухлинний процес, камені, запальні захворювання самого фатерового соска. Залежно від причини, яка викликала порушення, проводяться різні оперативні втручання.

Якщо причина порушення відтоку — камені, які мігрували з жовчного міхура в жовчовивідний протік, виконується захват каменів спеціальними інструментами — кошиками Дорміа. Потім — їх дроблення, якщо діаметр великий і не дозволяє вивести їх через зону оперативного втручання. Таким чином, відновлюється фізіологічний відтік із жовчної протоки. У разі, якщо протоки здавлені пухлиною, є можливість провести їх стентування — пластиковими або саморозширювальними стентами і відновити нормальний процес травлення. Такі методики хірургічного лікування забезпечують швидку реабілітацію пацієнта, а також дозволяють уникнути рецидиву захворювання.

У яких випадках не можна проводити ендоскопію?

Абсолютних протипоказань не так багато. Зокрема, не рекомендується проводити ендоскопію пацієнтам з гострим інфарктом міокарду та пацієнтам у тяжкому стані. Небажано проводити ендоскопічні маніпуляції також при вагітності. Річ у тім, що введення ендоскопу супроводжується додатковою подачею повітря, для того, щоб розправити стінки органу і забезпечити огляд. Тиск повітря може підвищити тонус матки і спровокувати загрозу переривання вагітності. Відносним протипоказанням для проведення маніпуляцій є також епілепсія і деякі інші захворювання.

Ускладнення після ендоскопії

Ускладнення після ендоскопії можуть бути і у тих людей, хто не входить у групу ризику. Зокрема, може виникнути кровотеча, або під час маніпуляцій порушитися цілісність органу. Такі серйозні стани, які загрожують життю, вимагають негайних хірургічних втручань. На щастя, ризик розвитку цих ускладнень невеликий. Багато що залежить від рівня фахівця, який проводить ендоскопію, від його досвіду та технічної підготовки.

Ендоскопія без страху та болю 

Аби виключити дискомфорт і страхи пацієнта, ми рекомендуємо проводити ендоскопічні дослідження під внутрішньовенною анестезією. Це загальноприйнятий стандарт у світі. Сучасні методи та підходи дозволяють дуже комфортно проводити це дослідження, як для лікаря, так і для пацієнта.

Процедура наступна: пацієнтові ставиться периферичний катетер, вводяться спеціальні препарати, які відключають свідомість пацієнта на момент проведення самого дослідження. Досвідчений лікар не повинен витрачати на дослідження понад 3 хвилин. Як тільки маніпуляції завершені, анестезіологи припиняють введення препарату і пацієнт починає прокидатися. Процедура зазвичай легко переноситься і не шкодить пацієту.

Традиційна методика, яку ми проводимо за бажанням пацієнта, передбачає місцеве знеболення лідокаїном. Лікар додатково вводить анальгін, димедрол і спазмолітики, які допомагають розслабитися і знизити неприємні відчуття. Цей варіант можна застосовувати, якщо у пацієнта немає алергії на місцеві анестетики.

Безпечна ендоскопія

Пацієнти часто запитують, чи можна під час проведення ендоскопії підхопити інфекцію. Відповідаємо: можна. Якщо під час дослідження стався контакт із біологічним середовищем попереднього пацієнта. Найчастіше передаються вірусні гепатити B і C.

Наступне питання: чи можна цього уникнути? Так. Уникнути інфікування можна за допомогою якісної обробки ендоскопічного обладнання. Комплекс дезінфікуючих заходів в Клініці Святої Катерини включає декілька етапів, які забезпечують 100% безпеку і відсутність ризику інфікування пацієнта. Для нашого персоналу це питання першочергове.

По-перше, дезінфекція ендоскопічного обладнання проводиться у спеціальних мийних машинах — їх у Клініці дві. По-друге, ми використовуємо спеціальні сучасні дезінфікуючі розчини.

Після того як обладнання пройшло весь цикл обробки (дезінфекція, промивання, сушіння) в мийній машині, необхідно підтримувати його стерильність. Для цього у нас встановлені спеціальні бактерицидні шафи, де після мийки зберігається обладнання, яке пройшло стерилізацію. У цих шафах необхідний час підтримується необхіддний рівень стерильності. Якщо на всіх етапах діагностики та лікування працюють досвідчені фахівці на сучасному обладнанні, дотримуються високих стандартів, то ускладнення або проблеми навряд чи виникнуть. Довіряйте турботу про своє здоров’я професіоналам!

Інші новини

Зателефонувати